Jeśli nurtuje ciebie jakiś problem związany z fotografią ślubną to opisz go poniżej. Napisz jakie masz pytanie. Co chciałbyś lub chciałabyś wiedzieć o fotografowaniu ślubów? Koniecznie napisz co ciebie interesuje. Dzięki temu będziemy mogli lepiej przygotować kolejne materiały.
A może chcesz skomentować nagranie udostępnione w sekcji „Porady wideo”. Napisz o tym poniżej.
Przymierzam się do fotografowania ślubów. Czy konieczny jest aparat o pełnej klatce, czy wystarczy mniejszy z APS-C?
Czy niezbędne jest pozwolenie na fotografowanie w kościele? Słyszałam, że trzeba uzyskać takie. Jak można je otrzymać? Skąd czerpać wiedzę na ten temat? Czy są one płatne, a jeśli, to ile? Pozdrawiam 🙂
Czy ilość kroków w czasie wyjścia z kościoła ma znaczenie przy zrobieniu pięknego zdjęcia, czy para może iść bardzo szybko i również można będzie wyraźnie zaznaczyć ich sylwetki na wywołanym później zdjęciu? pozdrowienia i życzenia dalszej owocnej pracy 🙂
@Małgosia Kurs liturgiczny – bo tak to się nazywa jest organizowany kilka razy do roku przez archidiecezje w danym rejonie. Zapytaj się proboszcza w swojej parafii kiedy i gdzie taki kurs się odbędzie. Ja odbyłem go w Gdyni i kosztowało to 100zł za dwa spotkania.
@Tomek Wystarczy z matrycą APS-C jednak jeżeli chcesz wejść na wyższy poziom FF daje taką możliwość
Witam,
@Małgosia
Małgosiu telefony i adresy wszystkich diecezji w Polsce znajdziesz na stronie:
http://kurs-dla-fotografow-w-diecezji.pl/category/telefon-diecezji/
Koszt między 100zł a 150zł.
@Tomek
Pełna klatka nie jest konieczna. Ponadto jeśli zdecydujesz się na zakup body z tym formatem, musisz liczyć się z tym, że posiadane obiektywy z tym body będą miały inne kąty. To jest szczególnie istotne w przypadku obiektywów szerokokątnych. Ja fotografuję Nikonem D300s (matryca APS-C).
@Ania
Aniu, na temat wyjścia z kościoła, mówię w pierwszym wideo. Ważne, aby ustalić wcześniej z młodą parą, aby szli wolno i zatrzymali się przed wyjściem, aby goście mogli wyjść przed nimi. Im wolniej tym lepiej. Wiele zależy od zachowania i mimiki twarzy nowożeńców. Czasem udaje się zrobić nawet 10 zdjęć, ale tylko jedno nadaje się do pokazania – z różnych względów.
Pozdrawiam
Marek Kloska
Marek, bardzo cenne rady (nie każdy się nimi dzieli). Zauważyłem, że zdjęcia w kościele robisz Tamronem+lampa (jakaś specjalna, zawodowa, taka, która szybko się ładuje?) Zauważyłem również, że oczywiście masz 2 aparaty (zrozumiałe dlaczego), ale gdzie podziałeś dodatkowy sprzęt tj. torba lub plecak z całym dodatkowym osprzętem (co bardziej preferujesz?), statyw lub monopod?
Zastanawia mnie również w jakich trybach pracujesz (bo chyba na manuala nie ma czasu!)
Pozdrawiam Jarek
A i jeszcze jedno, pracujesz sam czy masz jakąś pomoc (w sensie 2 fotograf)?
@Marek Bardzo często gdy mówi się o „pełnej klatce” jest mowa o innych kątach. Oczywistym jest to że kąty widzenia są inne jednak zawsze zastanawiam się dlaczego ludzie tak często o tym mówią i taką dużą uwagę do tego przywiązują. Fotografuje na dwa body, jedno FX drugie DX i gdy chce zrobić jakieś zdjęcie to po prostu biorę body/obiektyw który uważam za słuszny i nie przeliczam tego że na tym obiektywie mam taki kąt widzenia a na tym taki. Chce szeroko to chwytam szeroki, chce wąsko chwytam wąski i tyle.
Mówiąc o pełnej klatce należy wziąść pod uwagę dwie najważniejsze rzeczy i niestety jedna jest pozytywna druga negatywna.
Po pierwsze lepsza jakość obrazu w trudnych warunkach oświetleniowych
Po drugie dużo droższe obiektywy.
Krótki film lecz z dużymi wartościowymi poradami. Bardzo dobra rada z zapisem w umowie o „złym ustawieniu” pary młodej w czasie przysięgi.
A mnie interesuje ile zdjęć trzeba zrobić na takim weselu? Czy to jest 200, 300 a może 1000? Jak to w praktyce wychodzi?
Czy poza zdjęciami na CD/DVD i fotoksiążką Młodzi jeszcze coś więcej zamawiają? Jakieś powiększenia, fotoobrazy, dodatkowe odbitki …? Czy można na czymś takim dodatkowo zarobić? Albo na czym jeszcze można zarobić?
Jak wycenić swoją pracę? Ile zdjęć średnio trzeba zrobić?
Interesuje mnie kwestia balansu bieli. Jak sobie radzisz z ustawianiem WB:
1) podczas fotografowania w kościele, gdzie jest wiele różnych źródeł światła (color checker?),
2) jak ustawiasz WB przy przechodzeniu z np kościoła na zewnątrz lub z zewnątrz na salę gdy nie ma czas na pomiary (auto WB?),
3) jak ustawiasz WB przy fotografowaniu z lampą błyskową na sali weselnej aby nie było różnic w między pierwszym a drugim planem w kolorystyce światła?
Pozdrawiam
Myślałem że wiem już sporo na temat fotografii ślubnej, lecz po obejrzeniu filmiku dowiedziałem się wielu ciekawych i nowych rzeczy. Nauki nigdy za wiele 🙂
Perfekcyjna ekspozycja w kościele bez lampy i z lampą błyskową, konkretne przykłady!
DZIĘKUJĘ 🙂
Dzień dobry. Wprawdzie jestem amatorką, ale temat fotografii ślubnej niezmiernie mnie interesuje i pragnę rozwijać się w tym kierunku. Bardzo dziękuję za udostępnienie materiału, dzięki któremu dowiedziałam się sporo ciekawych rzeczy. Czekam(y) na więcej 😉 Pozdrawiam serdecznie i życzę tylko udanych zdjęć 🙂 Joanna
@igor Jak będziesz robił zdjęcia na weselu to będziesz wiedział 🙂 Wszystko zależy od tego jak długi jest reportaż i ile się „dzieje” na weselu 😉 Bez pleneru ok 800-1000 jest standardem ponieważ zawsze jest jakiś odrzut nie trafionych, źle naświetlonych lub grymaśnych:)
@Jacek Jeżeli chcesz się zabrać za fotografię ślubną tylko dla pieniędzy to bardzo szybko się zawiedziesz i zrezygnujesz. W tej chwili jest taka duża konkurencja że bardzo ciężko jest zdobyć klienta. Jak policzysz sobie koszta sprzętu, oprogramowania, komputera, czasu potrzebnego na naukę, koszty reklamy, nadruku płyt, okładek itp to nie jest tak kolorowo. Chyba że wywindujesz cenę 2 500 zł i będziesz w stanie zdobyć klienta za takie pieniądze.
zapominałem napisać o ZUSie, podatku oraz koszty księgowej i ew lokalu. Bez tego wszystkiego będzie bardzo ciężko. A jak z czegoś zrezygnujesz to zawsze pozostanie jakieś ale… albo kontrola
Chciałem zapytać o plener, a dokładnie o oświetlenie. Robię zdjęcia Cnonem 5D i podczas plenerów używam na zewnątrz lampy Speedlite 600, wyzwalając błysk za pomocą wyzwalacza radiowego Canon ST-E3-RT (mogę dzięki temu używać lampy w TTL). Obecnie chciałem włączyć do sesji drugą lampę typowo plenerową. Pytanie, to jak najlepiej wyzwolić błysk kombinacji lampy plenerowej i reporterskiej? Czy transmiter wystarczy? Czy używając takiej kombinacji Speedlite 600 może dalej pracować w TTL? Dodam, że bez względu na koszty chciałbym pozostać przy wyzwalaniu radiowym. Ze sklepów dostaję sprzeczne informacje, więc byłbym wdzięczny za każdż sugestię.
Jestem początkującym w tej branży i dlatego zastanawiam się czy profesjonaliści używają jakiegoś predefiniowanego w aparacie trybu do fotografowania czy też jednak ustawienia trybów (przesłona /migawka/czułość) wykonują osobiście w zależności od warunków.
Pozdrawiam
Bardzo fajny film, ale jak zacząć zdobywać klientów? Chodzi mi głownie o to jak zrobić portfolio jeśli dopiero zaczynasz? Skąd brać zdjęcia? Jakie są koszty własnego www i co się na to składa? Bo tu jest jakieś błędne koło, nie masz klientów, bo nie masz portfolio na www. Nie masz portoflio, bo nie masz zdjęć ze ślubu, do których masz prawa autorskie? Konkurencja jest duża jak pisze Michał, więc czy na ten rynek można jeszcze wejść i jaką drogą, by nie utonąć w kredytach na założenie działalności? Lub o jaką dotację trzeba się ubiegać, by w ogóle zacząć?
Moje pytanie jest takie posiadam Canona 40d APS-C +obiektywy:
1-Canon EF 50mm f/1.8 II
2- TAMRON 17-50 f/2.8 SP AF XR Di II LD ASL IF
Lampy:
1-Canon Speedlight 430EX II
2-Yongnuo Speedlite YN560 II
Statyw- Camrock TS53 (głowica kulowa,trypod)
Czy to wystarczy na początek?
Jak sobie radzić z prawidłową ekspozycją w kościele. Pozdrawiam 🙂
Witam,
Moje pytanie dotyczy obróbki zdjęć ślubnych. Z wesela przynosimy ok. 1000 zdjęć albo i więcej. Wybieramy te najlepsze i zabieramy się do obróbki. Jak to zrobić, aby zdjęcia wygladały spójnie i cały proces zajął jak najmniej czasu?
Witam
Jakie podstawowe obiektywy należy posiadać aby zmierzyć się z reportażem
ślubnym i jak stworzyć odpowiednie portfolio aby zainteresować przyszłych klientów
Zaczełam zaglębiać sie w fotografię slubną i sama nie dawno bylam panna mlodą.
1.)Zastanawiam sie nad oddawaniem materiału obrobionego . Czy jest jakis limit ? zeby z tego nie wyszla taśmówka a raczej kompozycja czy ułożona historia tego ważnego dla wszystkich dnia.Bo przeciez nie chodzi o ilosc lecz o jakość.
2).a drugie pytanie : Jaki zestaw obiektywow dla pelnej klatki. Tak by uchwycic te momenty ktore chciala bym miec 🙂
Witam
Wiadome jest że każdy patrzy na ten rodzaj fotografowania zarobkowo i nie jest to dziwne.
Mnie bardziej chodzi o aspekt artystyczny fotografii i może podpowiedź. Jak zabrać się do pleneru by nie był „małpowaniem” innych a same zdjęcia były nadzwyczajną pamiątką dla Młodej Pary.
@Michał gdzie w Gdyni robiłeś kurs?
Co do ilości zdjęć, to nie ma reguły ile trzeba zrobić, ale im więcej się zrobi tym większa szansa na wybranie tych powiedzmy stu do albumu. Ja zwykle robię od 1000 do 2000. Przygotowania, kościół, sala.
Witam.
Zrobilem dwa pierwsze zlecenia. Pierwsza Komunie Swieta i wesele. Przegladajac zdjecia nasowa mi sie jedno pytanie.
Jak robic zdjecia grupowe rodzinne? Np 10 osobowa grupa, wale seria 15 fotek i co widze na kompie? Kazady patrzy gdzie chce, machaja rekami itp. Wiem ze nie zawsze wszyscy musza sie patrzec na obiektyw ale klijent zadaje pytanie: dlaczego on czy ona sie odwraca?
Jak zdyscyplinowac gosci weselnych? Czy wogole sie udaje?
Pozdrawiam
Ja jestem ciekawy jaki tryb I ustawienia aparatu użyć w kościele tak żeby zdjęcia były ostre I było jak najmniej do odrzucenia. Wszystko szybko się dzieje podczas ceremonii więc nie ma czasu kombinować.
Filmik dobry daje ogólny pogląd i ugruntowuje już pewną posiadaną wiedzę można usystematyzować pewne fakty i poskładać w jedną całość.
Moje pytanie: Czy statyw ewentualnie monopod (dla sprawniejszego poruszania się po kościele) sprawdza się wogóle? Wiadomo lampa załatwia nam w większości przypadków niedobór światła…ale zdjęcia w świetle zastanym mają swój „osobisty” urok…jest jednak kłopot natury technicznej…mała głębia przy jasnym obiektywie, albo poruszone osoby przy krótkich czasach…jakiś złoty środek? Statyw można wykorzystać ewentualnie podczas kazania lub przy fot. gości z większej odległości.
Słyszałam że obiektyw 50mm to podstawa w fotografii ślubnej jak i portretowej czy to prawda? Wydaję mi się że to w przypadku ślubu strasznie nie praktyczne.
Jak dla mnie jedyny słuszny tryb do kościoła i nie tylko to M pełny manual, może na początku wydaje się to trudne ale po jakimś czasie trafia się w ekspozycję prawie bezbłędnie. A żeby zdjęcia były ostre to trzeba do odpowiedniej ogniskowej dobrać odpowiedni czas, a dopiero resztę parametrów czyli przesłonę i iso. W canonie 6d jest fajna nowa funkcja, która pozwala ustawić dolny zakres czasu ponizej którego aparat nie zejdzie i wtedy można próbować robić na preselekcji przesłony, a iso na auto…
@ Michał Dominik fotografujesz w RAWach i nie ma problemu 🙂
@ Marek wszystko zależy od tego jaki chcesz uzyskać rezultat. Ja przeważnie używam preselekcji czasu lub manual (jeżeli mam na to czas), chyba że chcę pokazać ruch to preselekcja przysłony lub manual 🙂
@Maciek to jest największy problem:) Aby dojść do perfekcji z obróbką musisz spędzić sporo czasu i uczyć się na własnych błędach.
@Roman moje marzenie do którego dążę to 2x body Nikon D800/D600 + 28 1.8, 50.14, 85 1.4/1.8, 14-24 2.8 + 70-200 2.8 . Z takim zestawem zrobisz wszystko i wszędzie 🙂
@Małgosia kurs robiłem w tym okrągłym kościele na ul. Świętojańskiej ale z tego co pamiętam to ksiądz liturgista na co dzień urzęduje w kurii Gdańskiej i po prostu 4 razy do roku organizuje coś takiego w Gdyni
@RobertO ktoś kiedyś mi powiedział że tryb M to tryb dla MASOCHISTÓW 😉 Używam trybu M bez przesady. Z jednej strony mówisz że jedyny słuszły wybór to M a z drugiej strony używasz do tego auto iso ? Dziwne. Prawda jest taka że naświetlając zdjęcia w trybie manualnym nie różnią się one od innego trybu. Za to czas potrzebny do zrobienia zdjęcia jest zupełnie różny:) Jeżeli chodzi zaś o robienie ostrych zdjęć… hmm mój kolega ma nikkora 70-200 f2.8 i robi zdjęcia z ręki na długim końcu (200mm) przy czasach 1/40 większość ostrych jak brzytwa. Ogniskowa i czas to nie wszystko, jeszcze jest kwestia tego co fotografujesz. Jeżeli jest to młoda para siedząca w ławce to wystarczy tobie 1/80 lub 1/60 jak masz mocny uchwyt i nie jesteś po imprezie 😉 Co innego jak młodzi jadą samochodem lub biegną
@Przemo …, albo poruszone osoby przy krótkich czasach…jakiś złoty środek? … Raczej przy długich czasach a złoty środek to podnieść iso:) Nikon D4s i D800 bardzo dobrze sobie z nim radzą 🙂
Witam
Moje pytanie odbiega troszkę od sprzętu i techniki fotografowania, ale myślę, że jest dość istotne. Otóż zastanawiam się jak sobie poradzić z całą rzeszą „fotografów” w postaci ciotek, wujków i innych krewnych państwa młodych. Dosyć często widzę sytuacje w których fotograf musi się wręcz siłą przeciskać przez wszystkich wyżej wymienionych. Sama też kiedyś znalazłam się w takiej sytuacji. Czy wypada wspomnieć o tym Młodym, ewentualnie umieścić taki punkt w umowie?
Witam,
Bardzo cenne byłyby dla mnie informacje o wykonywaniu zdjęć w kościele lub sali weselnej przy użyciu lampy błyskowej, w taki sposób aby kolorystyka kościoła czy sali była niezachwiana, a lampa doświetla tylko fotografowany obiekt.
Jakich użyć stawień aparatu i lampy błyskowej jak i samej techniki fotografowania.
Dziękuję.
Chyba wszystkich zdjęć nie robisz w RAWach, np na sali? Które Twoim zdaniem należy na 100% robić w RAWach?
@Michał, to że robię w Manualu nie oznacza że wszyscy tak muszą, mnie ten tryb najbardziej pasuje, zwłaszcza w kościele. Moim zdaniem jest najszybszy, bo wprawdzie chwile może trwać ustawienie ale potem już się robi szybko, ekspozycja się nie nie zmienia z sekundy na sekundę, a przecież jest jeszcze drabinka i w każdej chwili można robić korektę. Czasu jest sporo na wszystko, Młodzi nie uciekają po kościele… 😉
Jeśli chodzi o ogniskowe to możemy podawać różne skrajne dla nich czasy które da się utrzymać. Ale tu chodzi chyba bardziej o podanie konkretnej reguły. A jest nią z grubsza odwrotność ogniskowej. np dla ogniskowej 50mm bezpieczny czas jest 1/50. Oczywiście do tej zasady też trzeba podejść z pewnym dystansem, bo fotografując Młodych jak siedzą to i 1/30 się utrzymać, ale już w ruchu bezpieczniej będzie ten czas skrócić np do 1/125-1/250. Kosztem wyższego iso, Dlatego w takich sytuacjach jasny obiektyw pomaga w utrzymaniu niższego iso i krótszego czasu. Ale to też, jak pisałeś, zależy od efektu jaki się chce uzyskać. Na wszystko najlepszą radą jest trening, i po jakimś czasie ma się już wypracowane odpowiednie ustawienia do konkretnych sytuacji…
1. Jak sobie radzisz z dymami, które są wypuszczane podczas wesela? – myślę tutaj o ustawieniach w aparacie.
2. Z halogenami, które teraz są montowane w salach balowych, np sala jest piękna w stylu klasycznym, a ponad salą zamontowane są niebieskie halogeny lub innego rodzaju oświetlenia, które psują np. wjazdy tortów/prosiaków z zimnymi ogniami? Jakie wtedy ustawienia w aparacie zrobić?
3. Jakiego obiektywu używać do jakich chwil podczas ślubu czy wesela?
4. Jakie ustawienia zrobić podczas tańców, tak aby było widać ludzi? Przy założeniu że masz swój standardowy obiektyw który używasz na weselach.
5. Czy jako początkujący fotograf muszę kupić Photo Shopa, czy nie mogę pracować na czymś co jest darmowe?
@Monika z JG, każdemu będzie pasowała inna ogniskowa. Dla mnie najbardziej uniwersalnym szkłem jest 35 na FF (pełna klatka) a na cropa, to bliżej 20. Mam tu na myśli reportaż ślubny. Ale niestety, żeby reportaż wyszedł trochę urozmaicony, to dobrze jest mieć i stosować inne ogniskowe, od fisha po tele. Na początek standardowy zoom jest takim trochę bezpiecznym rozwiązaniem, choć nie najlepszym.
@Mariusz, ja robię tylko RAWy, ale kiedyś robiłem Raw+jpg, Używam lightrooma i przy odrobinie wprawy da się wywoływać większe ilości rawów, po kilka, kilkanaście, które posiadają podobną ekspozycję. Kadrować niestety trzeba wedle uznania już raczej pojedynczo. Nie oznacza to, że robiąc na 1500 zdjęć, wszystkie potem wywołuje. Selekcja to podstawa. A czy to bedzie 200-300 rawów czy jpg, to niestety trzeba trochę czasu poświecic na obróbkę.
@Agnieszka Na różnych uroczystościach słyszałam np. przedstawicieli Młodych w osobie świadka informujących o fotografie i proszących o nie robienie zdjęć. Myślę, że trzeba to ustalić przed uroczystością.
@Mariusz tak szczerze to ja robię wszystkie zdjęcia w rawach, nawet na sali. Znam osoby które ustawiają rawy tylko na kościół i do 1 tańca reszta jpg. A znam takiego jednego „fotografa” który robi wszystko w jpg
Jarku, nie ma rzeczy niemożliwych, ja robię reportaż ślubny na obiektywach stałoogniskowych tylko i wyłącznie w trybie manualnym 😀
Od niedawna interesuję się fotografią, zaraził mnie chłopak, który jest zawodowym fotografem. Chciałabym się podszkolić w temacie ślubów i kiedyś zaskoczyć go podczas sesji zdjęciowej.
Witaj Marku – oglądam Twój materiał dot ślubnych ujęć i wykonywania obróbki zdjęć. Serdeczne dzięki za twoje naprawdę ciekawie i pomysłowo zrobione opracowania. Ja bardziej przyswajam materiał filmowy więc Cię chwalę za tą formę. Zrobiłem trochę już zdjęć z uroczystości kościelnych i potwierdzam, że jest to trudna do dobrego uprawiania działka. Ale – jeśli można – chciałbym Cię poprosić o pracę między innymi w kościele z lampą błyskową i usuwanie , jak się zdarzą, przepaleń na zdjęciu. Oglądałem trochę różnych rad ale, jeśli gotów jesteś zdradzić chciałbym poznać Twoje recepty, jak zajdzie potrzeba, na usuwanie skuteczne takiego błędu na zdjęciu. Z góry dzięki, bo bardzo wierzę w Twoje doświadczenie i życzliwość. Stan.
Witam. Mam pytanie techniczne co do poruszania się po kościele w trakcie uroczystości. Jeden fotograf siłą rzeczy nie może być wszędzie i sfotografować wszystkiego. Na drugiego fotografa z reguły nie ma co liczyć więc prosiłabym o wskazówki jak rozłożyć plan zdjęć w czasie uroczystości zaślubin.
Jak wykorzystać światło zastane w kościele nie używając lampy by fotografia była bardziej efektywna
@Katarzyna Msza ślubna nie różni się zbytnio od zwykłej mszy. Owszem jest kilka innych elementów ale schemat ten sam. Pójdziesz na kilka ślubów to będziesz wiedziała co, jak i kiedy. Na początku lepiej nie oddalać się zbytnio młodych aby nie przegapić ważnych momentów takich jak zakładanie obrączek, przysięga czy komunia święta. Jak chcesz się przejść po kościele to najlepiej na kazaniu tylko nie zapomnij przed mszą zapytać się księdza czy możesz żeby nie wyprosił ciebie z kościoła 😉
Wszystkie wątki związane z fotografią ślubną i nie tylko są dla mnie interesujące. Ale może temat pleneru fotograficznego. Czy wspomagać się dodatkowymi lampami, czy bazować na świetle naturalnym, mieszać. Jakie stosować patenty, przy plenerze by nasze prace były nietuzinkowe. Porady, przykłady jak najbardziej wskazane. A co do kursu liturgicznego dla fotografów to w W-wie kosztował 200 ,- i odbył się w kwietniu. Pozdrawiam:)
Coraz częściej jest moda na małe stare kościołki w których jest ciemno a witraże są malutkie i umieszczone dość wysoko, jak używać dodatkowego oświetlenia w takich miejscach.
Używasz monitora z wyższej półki, czy jakiegoś taniego Eizo ewentualnie wszystko obrabiasz na laptopie? Bardzo ciekawe wiadomości przekazujesz, czekam na następne.
@Mariusz Myślę że do zastosowań nie związanymi z fotografią produktu bądź mody wystarczy panel IPS lub VA jak np tani Eizo. Ja używam Eizo Foris FS2331 i mimo iż w internecie były opinie że ten model kompletnie nie nadaje się do fotografi to w połączeniu z kalibratorem jestem bardzo zadowolony. Kalibracja i dobry monitor to nie wszyscy. Nie wszystkie laby dbają o odpowiednie profilowanie swoich maszyn dlatego dobrze jest znaleźć taki lab w którym wydruki będą odpowiadały temu co widzisz na monitorze.
Ja chcę się dowiedzieć więcej o plenerach i zdjęciach bez konieczności używania lampy w kościele nawet przy słabym oświetleniu.
Jestem amatorem i nie robię zdjęć zarobkowo ale pytanie moje to :
Skąd czerpie Pan pomysły na fotografię bardziej artystyczną – inną fotkę niż wszystkie inne takie oklepane scenki.
@Tatromaniaczka Jeżeli chodzi o zdjęcia bez lampy to należy mieć wysokiej klasy aparat (najlepiej pełna klatka D4 lub D800 lub ich odpowiedniki ) i obiektyw stało ogniskowy ze światłem 1.4 ew 1.8
Zainteresowałem się tym kursem nie dla tego, że dotyczy ślubów ale dlatego, że dotyczy fotografowania osób. Wiedzę chcę wykorzystać do fotografowania rodziny, głównie wnucząt. Interesuję się fotografią amatorsko od lat 50-tych ubiegłego wieku. Był to wtedy aparat „Druch”. Potem były inne „Smiena” „Zenit’ itp. W kwietniu kupiłem aparat Sony A5000. Wciągają mnie zdjęcia RAW, ich obróbka. Dlatego interesuję się wszystkimi dostępnymi materiałami na ten temat.
Właśnie otrzymałem z EMPIKU informację, że nakład Fotoschop Elements 8 został wyczerpany.
Proszę o radę jaki niedrogi program byłby optymalny do obróbki zdjęć RAW?
Jak poradzić sobie na plenerze żeby wypaść profesjonalnie? Na reportażu jest fajnie, bo nie trzeba z nikim rozmawiać tylko robić swoje, ale plener to co innego, trzeba cały czas współpracować z młodymi, jak się przełamać???
Witam wszystkich,
a ja mam 18 lat, nie zajmuję się fotografią zarobkowo, tylko czysto hobbystycznie. Moje doświadczenie to amatorskie fotografowanie dla siebie oraz czasami fotografuję zajęcia i pokazy szkoły karate. Bardzo interesuję się fotografią ślubną, pytanie, jak zacząć i czy w ogoóle mam z czym zaczynać? Posiadam Pentaxa K – 30, to taka dosyć mało popularna marka na ślubniaki, wszędzie Canoniarze i Nikoniarze. I tak sobie myślę, że raczej mało poważnie by mnie każdy traktował, bo kobieta, bo taka młoda, bo Pentax. Nie wiem, może się mylę, ale tak właśnie myślę. I chciałabym bardzo zacząć praktykować w fotografii ślubnej, nie tylko czysta teoria, ale w rodzinie ani wśród znajomych żaden ślub mi się niestety nie zapowiada. Myślałam, żeby ogłosić się jako drugi fotograf, może mogłabym coś podpatrzyć, czegoś się nauczyć, ale kolega, którego ojciec fotografuje, powiedział mi, że to raczej mało popularne rozwiązanie, że nikt z fotografów raczej nie zgodzi się na podpatrywanie swojej pracy. I w sumie chyba ma rację, bo nawet sama po sobie widzę, i po moich amatorskich plenerach na polach, łąkach czy w mieście, że nie lubię, kiedy ktoś mi przeszkadza, ktoś jest obok, bo to mnie rozprasza, zazwyczaj fotografuję sama, tylko ja i Pentax.
Jaki jest niezbędny sprzęt dla fotografa ślubnego (jaki obiektyw, lampy itd.)?
Nie planuję robienia zdjęć ślubnych zarobkowo, ale chciałabym się dowiedzieć jakich parametrów najczęściej używać w kościele gdzie jest złe oświetlenie i wymagałoby dłuższego naświetlania a ujęcia nie można powtórzyć jeśli się nie uda w tak ważnych chwilach jak np. przysięga
Witam
Mam problem z ostrością zdjęć w kościele. Nie potrafię jej uzyskać, często powstają szumy i ziarnistości. Posiadam aparat Canon 5D, lampę błyskową Canon 580EX II. Córka na swoim Canonie 600D również nie może sobie poradzić. Przy powiększeniu A5 pojawiają się piksele, zdjęcia są rozmyte i w każdym trybie bardzo kontrastowe. Co robić?
Suuuuper!!! wideo godne polecenia wiele ciekawych porad, wielkie dzięki i proszę o więcej.
Pozdrawiam
Marek
Dziękuję za filmik i porady w nim zawarte.Fotografia stała się moją pasją, czytam dużo, robię zdjęcia i ciągle się uczę.Ponadto moja córka jest co prawda na razie na etapie wybierania sali ,ale na pewno Twoje porady zawarte w filmie jej się przydadzą.Sama nie mam odwagi jeszcze na zmierzenie się z fotografią ślubną.Chyba czas to zmienić wykorzystując Twoje doświadczenia i porady
mam problem z osobami w okularach, co zrobić, aby na zdjęciach , lampa nie odbijała mi się od ich okularów i aby było widać ich oczy. Tym bardziej, ze mam chyba pecha i najczęściej te osoby wybierają bardzo ciemne kościoły.
proszę o wsparcie.
Bardzo się cieszę, że obejrzałam ten filmik.
Ja jednak zacznę od chyba najbardziej podstawowych pytań.
Chcę fotografować na ślubie siostry, a raczej „sprawdzić” swoje siły, dlatego zatrudniony bedzie także profesjonalista, bo ślub to dzień, który trzeba uwiecznić z klasą!
Moje pytania brzmią następująco: czy amatorską lustrzanką (powiedzmy za ok. 3tyś.) jest sens robić takie zdjęcia? Jaki jest najlepszy obiektyw do fotografii ślubnej? Wiem, że ta kategoria fotografii jest jedną z najtrudniejszych, a sprzęt chyba najbardziej kosztowny.
Na razie nie jestem fotografem, ale chętnie podrasuje umiejętności, bo robie to z pasji 🙂
@mari:) Wszystko zależy od ilości światła jakie jest w kościele ale ja ostatnio bardzo często mam ustawioną przysłonę na 1.8-2, czas 1/100 iso 4000
Witam
Film instruktażowy bardzo ciekawy. Zdjęć ślubnych już dawno nie robiłem, ale teraz zostałem zmuszony przez życie. Mój syn żeni się i muszę przypomnieć sobie jak trzeba ustawić lampę błyskową z aparatem.
Chciałbym przypomnieć sobie: jaki kąt ustawić palnika lampy, czy może lepiej świecić światłem bezpośrednim, zakładać dyfuzor lub filtry. Ustawienia w aparacie: synchronizacja 1/250 i ustawienie manualne czy preselekcja czasu, przesłony.
dziękuję
Regina says:
16 czerwca 2014 at 13:46
Witam
Mam problem z ostrością zdjęć w kościele. Nie potrafię jej uzyskać, często powstają szumy i ziarnistości. Posiadam aparat Canon 5D, lampę błyskową Canon 580EX II. Córka na swoim Canonie 600D również nie może sobie poradzić. Przy powiększeniu A5 pojawiają się piksele, zdjęcia są rozmyte i w każdym trybie bardzo kontrastowe. Co robić?
Jaki obiektyw, czas, ISO? Bo coś jest źle że brak ostrości.
@Mariola nie ma jednego uniwersalnego obiektywu. Jest coś takiego jak 24-70 przy pełnej klatce bądź 17-50 przy tzw cropie. I jeżeli w ogóle można mówić o uniwersalnym obiektywie to on chyba będzie najbliżej czegoś takiego. Na śluby możesz śmiało uderzyć z takim aparatem a nawet możesz kupić jakiś używany Nikon D90 za +-900zł i też dasz radę o ile masz wiedze jak go użyć 🙂
@Michale, dziękuje za odpowiedź.
Aktualnie posiadam Canona 60D, więc kupno kolejnego na razie nie wchodzi w grę 😀
Oczywiście w pytaniu chodziło mi ogólnie o obiektywy, a nie tylko jeden uniwersalny. Wlaściwie o to, na co należy najbardziej zwrócić uwagę przy wyborze takowych?
Witam. Co podczas zdjec w plenerze jest najwazniejsze?
Jaki obiektyw, akcesoria beda najbardziej potrzebne? Pozdrawiam
@Mariolu
Moim zdaniem obiektyw powinien mieć światło 1.2,1.4, 1.8 lub maksymalnie stałe światło 2.8 i to jest chyba najważniejszy parametr po ogniskowej oczywiście 🙂
Jak fotografować tańczących ludzi.
1) autofokus wariuje – jest półmrok , światła migają
2) jakie ustawić parametry aby po doświetleniu błyskiem lampy pierwszy plan był ostry a drugi nieco rozmazany
Witajcie. Bardzo, ale to bardzo podoba mi się styl zdjęć repoglamour. Przyznam, że głównie zdjęcia obrabiam w Lr, bardzo dużo czasu pochłonęła mnie już praca nad uzyskaniem takiego efektu, ale nadal to nie to. Jaki jest haczyk w tym stylu obróbki? Czy ktoś z Was ma z tym doświadczenie??? Będę wdzięczny za wszelkie odpowiedzi. A jeśli chodzi o ten portal, trafiłem tu przypadkiem, ale okazało się to super miejsce. Pan Marek daje dużo ciekawych informacji, pomimo że fotografia ślubna nie jest mi obca, ale nauka towarzyszy non stop. Bardzo się cieszę że mogę być członkiem tego forum.
Witam, widzę mnóstwo pytań ale ja od siebie : skąd czerpać pomysły na dobry plener, gdzie szukać fajnych miejsc na ten plener, czy lepiej robić plener w dzień slubu czy po weselu?
Jakie parametry zdjęcia przyjmujesz jako minimalne tj czas i przysłona w pomieszczeniach typu kościół? Czy zawsze fotografujesz na najniższej przysłonie? Jak krótki czas ustawiasz do zdjęć z ręki przy zastosowanej lampie błyskowej?
Witam!
A ja mam takie pytanie. Jestem młodą osobą zakochaną w fotografii ślubnej i jak dotąd chodziłam na śluby cywilne robić zdjęcia do bliższych i dalszych znajomych ale za 2 tygodnie mam iść robić zdjęcia na ślubie kościelnym ( oczywiście nieodpłatnie wszystko) i tu mi się zaczyna mały problem , ponieważ obawiam się zdjęć w kościele.
Na razie posiadam sprzęt nieco z niższej półki :
Canon 600d
Sigma 28-70 mm f/2.8
Canon 18-55 mm f/3.5-5.6 ( wiem że to zwykły kit)
Yongnu YN468-II SpeedLite
Tak sprzęt nie za rewelacyjny ale jak na moje początki starcza.
A więc moje pytanie:
Jakich mniej więcej użyć parametrów aby zdjęcia były wyraźne a nie co drugie do wyrzucenia? ( wiem że to wszystko zależy od warunków oświetleniowych ale załóżmy że to przeciętny standardowy kościół)
Czy można używać lampę w kościele?
Bardzo proszę o pomoc. Z góry bardzo dziękuje . Pozdrawiam
Czy w fotografii ślubnej ważniejsze jest światło zastane czy użycie lamy błyskowej. Co przeważa i kiedy je stosować (w jakich momentach)?
Czy w fotografii ślubnej częściej wykorzystywany jest RAW czy jedno i drugie RAW i JPG?
Wiola – Pentax K-30 ?? marzę o tym sprzęcie 🙂 na ja mam Sonego A33 i wierz mi nie mam kompleksów. A co do fotografii ślubnej to poza jasnymi obiektywami pamiętaj o fleszu i naucz się go odpowiednio stosować. Bez zewnętrznej lampy trudno o dobre zdjęcia na weselach.
Witam serdecznie,
jestem osobą nową w tej branży i dopiero się uczę 🙂 chciałabym się dowiedzieć jak pozyskać nowych klientów nie mając portfolio? Jak je zrobić, nie robiąc darmowych zdjęć? Czym ich do siebie przekonać?
Pozdrawiam,
aga
@Kleo dla mnie standardowy kościół wymaga przysłony w okolicach 2 – 2,5, czas ok 1/120-160 i ISO 1600. Jeżeli jest ciemniej to podnosisz ISO jeżeli jaśniej to zmieniasz pszysłone na 3,2 lub nawet 4 i jest super:)
Po pierwsze przed mszą musisz/należałoby iść do księdza i zapytać się czy w ogóle możesz fotografować. Kolejnym pytaniem skierowanym do księdza powinna być prośba o używanie lampy. Wielu księży zabrania używania lampy podczas ślubu, inni tylko podczas kazania/czytania a jeszcze innym to nie przeszkadza. Mam znajomego fotografa który mimo iż ukończył kurs liturgiczny to został wyproszony z kościoła przez księdza udzielającego ślubu.
@Andrew Moim zdaniem tylko RAWy i to z dwóch powodów. Po pierwsze z RAWa i tak w razie czego wyciągniesz JPGa programem dołączonym do aparatu po drugie ślub jest dniem którego nie można powtórzyć a z RAWa dużo więcej wyciągniesz niż z JPGa
@aga Sam jestem ciekaw jak chcesz przyciągnąć nowych klientów nie mając im nic do pokazania. Swoją drogą zastanów się. Chcesz zostać fotografem ślubnym który od razu zarabia mimo iż jak można się domyśleć nie robiłaś jeszcze zdjęć na żadnym weselu. Skoro nie masz żadnych zdjęć do portfolio to pewnie portretami też nie możesz się przyszłemu klientowi pochwalić? Z całego serca powodzenia Tobie życzę bo na pewno się przyda 🙂 A i gratuluje odwagi, oby nie trafił się Tobie klient który będzie żądał od Ciebie odszkodowania bądź nie założy Tobie od razu sprawy w sądzie.
Dzień dobry,
Nie wiem, czy wyżej pojawiło się już takie pytanie, ale nurtuje mnie pewna kwestia. Otóż, zastanawiam się jak poradzić sobie z przełamaniem pierwszych lodów w fotografii ślubnej? Sprzęt mam, wiedzę też, bo przez całą moją karierę fotografa popełniłem kilka sesji, uroczystości, plenerów itp. ale zawsze było to na zasadzie budowania portfolio i tylko dla najbliższych znajomych. Od jakiegoś czasu chciałbym spróbować „na poważnie” zająć się tematem fotografii ślubnej, jednak boję się podjąć decyzję, bo wcześniej nie miałem ciśnienia, gdy coś nie wyszło tak jakbym chciał. Każdy kiedyś zaczynał i każdy musiał przez ten etap przejść, dlatego ciekaw jestem jak przełamać się przed strachem porażki i co, jeśli faktycznie coś by nie wyszło i klient nie byłby zadowolony z usługi?
Podczas pisania nasunęło mi się kolejne pytanie, czy za taką usługę muszę wystawić rachunek? Jeśli tak to jaki i czy muszę mieć do tego celu swoją firmę? Jak to wygląda w praktyce?
Pozdrawiam, Sławek.
* Michał bardzo dziękuję za odpowiedź. Bardzo mi pomogłeś. Jeżeli chodzi o księdza to już przeprowadziłam wstępną rozmowę i się zgodził na fotografowanie.
Mam jeszcze pytanie dotyczące obróbki zdjęć o konkretnie chodzi mi jak zrobić takie zdjęcia:
http://fotografiaslubna.fotokursy.eu/wp-content/uploads/2014/05/foto-5-rozmowy-fotografa-slubnego-Kloska.jpg
Czy jest jakiś specialny program do robienia takich ramek czy można je gdzieś kupić na stronie internetowej lub pobrać. Jeżeli tak to gdzie?
Dotychczas robiłam zdjęcia na ślubach cywilny i starałam się wykonywać moje zlecenia najlepiej jak potrafię . Klienci dostawali ode mnie dwie płyty dvd z nadrukami w okładce także z nadrukiem ( ich zdjęciem , datą itp.). Na jednej dawałam obrobione zdjęcia a na drugiej prezentację multimedialną z urywkami video , które nagrywałam na sali ( film w bardzo dobrej jakości FULL HD). Wydawało mi się że to fajna sprawa mieć fotografa na ślubie a jednocześnie mieć też mini film ale w sumie nie dawno trochę się rozczarowałam , ponieważ młodym bardziej się chyba spodobał film niż zdjęcia i chcieli ode mnie wszystko co nagrałam . Czy słusznie robię taką prezentację czy może lepiej jej wcale nie robić?
jest dużo programów do obróbki i tworzenia takich ramek. Możesz użyć płatnych jak np Photoshop a możesz też to zrobić korzystając z darmowego oprogramowania jak np. Gimp, Photoscape czy Fotor. Tylko nie instaluj wersji pirackich, jeżeli nie stać Ciebie na oryginał to używaj darmowych. Wersje darmowe są skierowane do ludzi nie zajmujących się tym profesjonalnie i dzięki czemu bardzo często mają prosty interfejs dzięki czemu można dużo mniejszym nakładem pracy uzyskać taki sam efekt jak w przypadku wersji płatnych. Nie miej jestem przekonany że też nie chciałabyś aby Ciebie okradano. Poza tym w mojej miejscowości co kilka lat policja przeprowadza naloty. Już dwóch moich kolegów w taki sposób wpadło także pytanie czy lubisz ryzyko czy wolisz spać spokojnie bez obaw i z czystym sumieniem.
Skoro już robiłaś zdjęcia na ślubach cywilnych to masz materiał do portfolio. Pokaż go klientom i po problemie. Myślę że jak zdjęcia będą ciekawe to nie będziesz miała problemu z znalezieniem pierwszych klientów a później jakoś się rozkręci 🙂 Moim zdaniem nie jest dobrym pomysłem oddawanie zdjęć i mini filmiku. Po pierwsze lepiej robić jedną rzecz ale dobrze niż dwie ale średnio lub beznadziejnie. Poza tym nie dość że sama robisz sobie więcej pracy to na dodatek psujesz rynek. Zdecyduj w czym czujesz się lepiej czy fotografia czy filmowanie i to rób. Oczywiście możesz robić jedno i drugie ale nie naraz.
Jak mam coś szczerze zaproponować to zajmij się filmowaniem. Skoro klientom bardziej przypadł do gustu film niż zdjęcia może masz lepszą smykałkę do tego. Poza tym fotografów jest na pęczki i bardzo ciężko jest zdobyć klienta. Za to kamerzystów jest bardzo mało a każdego który znam ma zaklepany kalendarze już na przyszły rok 🙂
@Zibik – bardzo dziękuję za słowa wsparcia. 🙂 Lampa i jasne szkła w najpilniejszych planach, póki co szkolę się technicznie. 🙂
jak duże powinno być potfolio? czy jeden ślub, jedna komunia z plenerem i jeden chrzest wystarczą?
@agaa oczywistym jest że czym większe tym lepsze ale tak na dobrą sprawę to ja zaczynałem z zdjęciami z 2 wesel także da się
Może napiszesz nam jak zaczynales?
Witam. Na jakim pracuje Pan programie do obróbki chodzi mi o ten program co jest na filmikach. Z góry dziękuje i pozdrawiam
Witam mam pytanie w jakim programie przerabia zdjęcia?
Witam ja jeszcze nie miałem możliwości robienia komuś zdjeć
ślubnych gdyż na jesieni tamtego roku dopiero zakupiłem Nikona 5100 z obiekt 18-105 mm dopiero na nim sie uczę obsługi do tego mam lampę typy Metz jestem zadowolony z tego sprzętu dopiero w XI listopadzie sąsiad poprosił mnie abym na [pogrzebie porobił fotki gdyż wiedział że mam dobry aparat porobiłem im potem wgrałem na płytkę byli bardzo zadowoleni z tych zdjeć bo były dobrze uchwycone i ostre porobiłem około 50 zdjeć wszyscy jak zwykle byli w ruchu łapałem z nienacka i niektore bardzo fajnie powychodziły robiłem na programie ” portret” i trochę na automacie pozdrawiam i jestem zadowolony z lekcji o zdjęciach ślubnych napewno sie przydadzą lecz ja mam już 77 lat ale jeszcze sprawny może kiedy na wiosn ę ktoś będzie się żenił lub brał ślub to się sam zaangażuje ,
Jeszcze jedno pytanie na takich ślubnych zdjęciach i potem w plenerze jakiego m typu obiektywu dobrze jest używać ???????? czy 50mm jest dobry . oglądałem filmik jak fotografowie na ulicy robili zdjecia wszyscy mieli 50 mm ja takiego nie ma bardsziej się przymierzam do 70-300 mm gdyż lubię robić panoramiczne i robić zbliżenia jeszcze taki do 800 zł mnie s\tać powyżej tej sumy miałbym problem finansowy a używanych nie bardzo mi pasuje moga być gdzieś lekko uszkodzone pozdrawiam Mirosław Zakopane
witam, dopiero zaczynam moja przygode z fotografia. siostra wychodzi w krotce za maz wiec zaoferowalam sie, ze utrwale kilka chwil ze slubu oraz wesela, plus jakis plener. bede korzystala z nikona d3300, ktory nie dawno zakupilam, obiektyw 18-55, 55-200, takie posiadam. Prosze o wskazowki jak wykorzystac w 100% obiektywy, ktore posiadam, czy potrzebuje zewnetrznego swiatla (flashgun) w kosciele, na sali I plenerze(podejrzewam ze nie) prosze o rade zalezy mi na jaknajlepszych rezultatach, to bedzie moj debiut jesli chodzi o wesele. robilam dzieciom wielokrotnie sesje domowe- studyjne,z ktorych jestem zadowolona, ale tak naprawde chcialabym aby jakis profesjonalista mogl je skomentowac . dziekuje
@Mirosławie – Obszerną odpowiedź dotyczącą rodzajów obiektywów wykorzystywanych na ślubach i potem w plenerze znajdziesz w poradniku „Sprzęt fotografa ślubnego”. Znajdziesz go w pierwszej wiadomości po zapisaniu się na listę newslettera o fotografii ślubnej. Odszukaj przesłany do ciebie email o tytule „Odbierz poradnik – Sprzęt fotografa ślubnego”.
Witajcie
@joanna
Postanowiłem odpowiedzieć na Twoje pytania w formie video. Myślę, że te uwagi przydadzą się wielu osobom rozpoczynającym przygodę z fotografią ślubną. Zapisz się na darmowy kurs (opcja ZAPISY po prawej stronie u góry), a wkrótce otrzymasz link do tego nagrania.
PS. Nagraniem zainteresuje się na pewno także @Mirosław jabłoński
@Marcin
@Syzmon
Do obróbki zdjęć używam Photoshop Elements. Jest on w większości przypadków wystarczający. Jego zalety to prostota i stosunkowo niska cena.
Trochę więcej opowiem w materiale video, który niebawem będzie dostępny dla zapisanych na ten darmowy kurs.
Pozdrawiam
Marek Kloska
tak jeśli to darmowy kurs fotografii ślubnej chętnie się zapiszę ale tyklo darmowy gdyz ja już mam 76 lat i zawodowo nie bardzo sobie bym dał radę gdy z potem trzeba obrobić fotki a ja ju żnie daje rady wiec chętnie skorzystam a Waszej rady abym jak kiedy ze znajomych lub w rodzinie trafi sie taka okazja abym wiedział jak podejść do tego tematu tak byłbym wdzięczny Wam z udostępnienie mi takiego materiału pozdrawiam Mirosław Zakopane . W tej chwili mam Nikona 5100 z obiektywem 18-105 mm bawie sie jako zaawansowany lekko w te sprawy amator
Witam,dlaczego polecane sa jedynie aparaty nikona?,pozdrawiam
@Rysiek. Zazwyczaj fotograf poleca ten sprzęt, który posiada. Wielu fotografów fotografuje śluby na sprzęcie Nikona. Wielu jednak fotografuje je Conanami. Są też tacy, którzy śluby robią na Sony itd. Ważne jest by mieć zaufanie do niego, mieć pewność, że nie zawiedzie. Ważne są też obiektywy, a tu dostępnych marek jest jeszcze więcej.
Jak radzicie sobie z zespołami, które puszczają za dużo dymu? Dodaje że ciężko się z nimi dogadać. Jakich argumentów używacie?
@fotograf chudnik
Nie spotkałem jeszcze zespołu czy też DJa który by na moją prośbę używał mniej dymu i nie jest to zasługa mojego wyglądu 😉 a raczej kultury.
Witam jakiego programu użyłeś do obróbki na you tube
W nagraniu na YouTube do obróbki zdjęć jest wykorzystany program Adobe Photoshop Elements.